Nowe wyniki badań nad skutecznością oczyszczaczy powietrza

Nowe wyniki badań nad skutecznością oczyszczaczy powietrza

Naukowcy Talib Dbouk oraz Dimitris Drikakis z Uniwersytetu w Nikozji opublikowali badania pt. Przenoszenie wirusów drogą powietrzną w windach i przestrzeniach zamkniętych. W swojej publikacji wykazują, że oczyszczacze powietrza w określonych sytuacjach mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa SARS-CoV-2 w powietrzu. Jakość powietrza w małych pomieszczeniach może szybko ulec pogorszeniu, jeśli np. pojawi się w nim potencjalny zakażony, a samo pomieszczenie jest niewłaściwie wentylowane lub pozbawione wentylacji. Badacze prowadzili badania głównie w windach, w których instalowano także oczyszczacze powietrza.

Oczyszczacz powietrza a wentylacja mechaniczna

Kluczową sprawą dla skuteczności oczyszczacza powietrza w pomieszczeniu jest umiejscowienie wlotów i wylotów systemu wentylacji. Ich umiejscowienie ma znaczący wpływ na cyrkulację powietrza oraz rozpraszanie kropli wydychanych przez użytkowników pomieszczeń. Najmniejsze rozproszenie kropel w pomieszczeniu bez działającego oczyszczacza powietrza wykazano w sytuacji, kiedy  znajduje się w nim pojedynczy wlot i wylot wentylacji. W pomieszczeniu, w którym zainstalowano urządzenie do oczyszczania powietrza, odnotowano zmniejszone rozpraszanie kropel, ale ich nie wyeliminowano. Zauważono istotną korelację pomiędzy wlotem powietrza a umiejscowieniem oczyszczacza: wlot powietrza zintegrowany z urządzeniem oczyszczającym zwiększa przepływ powietrza, co może przyspieszyć transport zanieczyszczonych kropelek w pomieszczeniu, a także wydłużyć czas potrzebny na dotarcie kropelek do powierzchni podłogi. Czas ten może w tym przypadku okazać się dłuższy niż ten, który jest potrzebny do dezaktywacji wirusa. Tak więc skuteczność oczyszczaczy powietrza w niszczeniu wirusów zależy właśnie od możliwości unieszkodliwienia ich, zanim zostaną przetransportowane dalej wraz z powietrzem.

Skuteczny oczyszczacz w starciu w wirusami

Zrównoważyć ten efekt może zastosowanie technologii bipolarnej jonizacji powietrza NPBI, zarówno w systemach wentylacyjnych, jak i urządzeniach do oczyszczania powietrza. Oczyszczacz z jonizatorem ma tę przewagę, jak chodzi o redukcję wirusa w powietrzu, że dodatkowo poza filtracją powietrza dezynfekuje je. Dezynfekcja jest procesem ciągłym i nieprzerwanym – działa przez cały czas, kiedy włączone jest urządzenie i neutralizuje wirusy, bakterie i inne patogeny unoszące się w powietrzu. Skuteczność bipolarnych jonizatorów w neutralizacji wirusa odpowiedzialnego za COVID-19 potwierdzają badania przeprowadzone w

Publikacje

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ